Bedla vysoká ( Macrolepiota Procera ) zrnité podhoubí.- sadba


Bedla vysoká je velmi oblíbenou a pro pěstování poměrně nenáročnou houbou. V přírodě ji můžeme najít na loukách a remízcích, ale také přímo vlese. Nnejčastější výskyt je v létě na podzim a není náročná na vlhkost.
Při jejím pěstování se snažíme umístit sadbu do míst, která se nejvíce podobají místům jejího výskytu v přírodě. / Trávník v zahradě, skupinka lesních stromů./ Pěstování je vhodné začít na jaře, ale není to podmínkou. Úroda je dosti závislá na počasí. Osetou plochu není nutno přihnojovat. První rok, zejména když je suchý, je vhodné plochu občas pokropit, aby sadba nezaschla. Jinak jen vyjímečně- jeli dlouho velké sucho.
Nejjednodušejším způsobem výsadby je t.zv. selské setí, kdy do zkypřené travnaté plochy rozsejeme zrnité podhoubí, které překryjeme tenkou vrstvou krycí zeminy a celou plochu pak udusáme nebo uválcujeme. Není na škodu na osetou plochu pohodit trochu lesní půdy.
Častěji se však výsadba porovádí tak, že vkládáme zrnitou sadbu do vytvořených jamek /rýčem sejmeme drn travnatého porostu nebo půdy pod lesními stromy a do takto vzniklé jamky, ke kořínkům trávy, vložíme cca 10 zrnek a drn vrátíme na své msto./ Jamky děláme ve vzdálenosti 30 až 50cm od sebe. Zásadou při setí je, že čím hustěji zasejeme, tím rychleji můžeme očekávat první houby. Prví sklizeň, můžeme očekávat za dva až tři roky. Pak však v těchto místech budeme roky sklízet odměnu za dlouhé čekání.Pěstování a sadba hub a podhoubí hlívy ústříčné, žampiónů a dalších druhů v bytě, doma a v zahradě