Pěstování v uzavřených prostorech

Hlíva ústřičná se může pěstovat v uzavřených prostorech po celý rok. Ideálně se k tomu hodí sklepy, altány a garáže. Bloky substrátu firmy PLANTO prorostlé podhoubím, skladujeme v místě, kde teplota nepřesahuje 25 ° C, nicméně, nejvhodnější teplota je mezi 10 ° C a 16 ° C. Hlíva ústřičná bez ohledu na odrůdu je houba, která prorůstá plodnicemi dále i při nízkých teplotách. Vysoká teplota je příčinou toho, že počet trsů je menší a klobouky mají nižší kalitu, jsou (lehčí a papirové )

Jedním z velmi důležitých prvků na který klademe důraz je to, že v místnosti ve které plánujeme pěstování musíme zajistit přístup k dennímu světlu nebo dosvítit umělým světlem (nelépe žárovka fluorescenční barvy podobná dennímu světlu )

Začáteční fáze pěstování , kdy nastupuje růst podhoubí, musí probíhat v naprosté tmě, ale jakmile najdeme v otvorech první plodnice hub ( z bílého porostu se začnou objevovat černé kloboučky velikosti špičky od zápalky) od této chvíle musíme zpřístupnit denní světlo cca. 8 hodin denně. Po tuto dobu bychom měli prostor větrat, abychom odstranili přebytečný oxid uhličitý v místnosti.

Ve fázi vyrůstání plodnic (hub) a jejich růstu je třeba udržovat vysokou vlhkost cca. 85%. Pokud je vzduch příliš suchý doporučujeme umístit blok nad nádobu s vodou tak aby se nedotýkal hladiny. Houby můžeme mlžit rozprašovačem pouze tehdy, když dosáhly velikost alespoň 2 cm. Nesmíme zapomínat ,že houby nemohou být mokré, proto když zaléváme blok musíme zvýšit větrání, aby se voda mohla vypařit do 2 hodin.

 

Pěstování na čerstvém vzduchu

Pěstovat můžete od března do října včetně. Mráz ani sníh neohrozí řádně zavedené pěstování. Nízká teplota zpomaluje proces rozvíjení podhoubí. Při pěstování ve volném prostoru , umístíme bloky substrátu firmy PLANTO prrostlé podhoubím na stinném místě chráněném před větrem a přímým sluncem.

Nenechte blok na dosah přímého slunečního záření.

Brzy na jaře a pozdě na podzim - velmi dobrým místem je skleník, pařeniště nebo foliový tunel, ale musíme je zatemnit.

Další řešení, které doporučujeme je vykopat díru 60 cm x 120 cm a 40-50 cm hlubokou. Z vykopané zeminy na třech stranách vytvořte násep, zanechejte přístup světla ze severu. Shora zastíníte důlek např. fólií a polistyrenem.

Při teplotě 10-25 ° C se asi po dvou týdnech , objeví první houby. V průběhu 3 až 4měsíců se houby objevují pravidelně v menších nebo větších intervalech t.zv. vlnách.

 

Sklizen

Za optimálních podmínek, se sklízí s přestávkami 2-3 týdnů. Houby sbírejte tehdy pokud se okraje těch největších klobouků začínají narovnávat. Sbírejte celý trs. Vyřezávání několika płodnic a zanechání ostatnich může být příčinou jejich zániku. Nejúrodnější jsou první 3 vlny (2-3 měsíce pěstování). Pokud zjistíte, že blok je po druhémvlně příliš lehký a suchý, můžete jei ponořit do studené vody po dobu 2-3hod a pak postavit na své misto.Po každé sklizni , udržujte vysokou vlhkost, protože z vysušeného substrátu nebude další úroda, nebo bude slabší ( můžete zalévat vodou místa kolem bloku) Vezměte také na vědomí, že je třeba vyčistit otvory od pozůstalých kořenů hub (tam kde zůstal kořen, musíme ho opatrně vydlabat) aby se vzduch dostával do slámy v otvorech.

Sláma po pěstování hlívy ústřičné je vynikající organické hnojivo, které můžeme použít na zahradě.Pěstování a sadba hub a podhoubí hlívy ústříčné, žampiónů a dalších druhů v bytě, doma a v zahradě