Instrukce pro pěstování Hlívy ústřičné

Příprava substrátu a podmínky pro pěstování.


Hlívu ústřičnou, jakož i jiné druhy hlívy je možno zdárně pěstovat po celý rok v místech, kde jsme schopni vytvořit následující podmínky pro pěstování :
Teplota cca 10°C až 18°C, přechodně až do 22°C
Denní světlo / ne přímé slunce / raději mírně rozptýlené. Může být i osvětlení bílym světlem.
Trvalá vlhkost nad 70
Proudění vzduchu – větrání
Pěstování je možno provádět na př. ve sklepech rodinných domků, garážích nebo jiných provozních prostorech.
Pokud jsme si pro pěstování nezakoupili hotový substrát, což je jednodušší, připravíme si substrát sami. K tomu budeme pořebovat :
Dobře usušenou a nařezanou slámu /dbáme na to, aby nebyla plesnivá /
Pevný polietylenový pytel
Horkou vodu
Postup :
Slámu vložíme do pytle , dobře udusáme a zalejeme horkou vodou.
Pak pytel zavážeme a minimálně 12 hod ponecháme na místě.
Potom pytel ve spodní části proděravíme tak, aby na dně troch vody zůstalo.
Teplota uvnitř pytle by neměla po dobu 24hod klesnot pod 45°Chliva

Očkování substrátu, kontrola růstu podhoubí a sklizeň.

Zrnitou sadbu která je dodávána ve speciálních igelitových sáčcích rozbalíme až těsně před očkováním substrátu. Pro rychlé prorůstání podhoubí je důležité, aby sadba nebyla slepena do klubíček. Proto ji ještě před rozbalením sáčku rozdrolíme na jednotlivá zrna. / 1kg zrnitého podhoubí se použije pro očkování cca 25 kg vlhkého substrátu / Propařenou slámu, která nám již vychladla rozprostřeme na čistou podložku a přímo ze sáčku nasypeme, pokud možno rovnoměrně po celé ploše zrnité podhoubí.Takto naočkovaný substrát řádně promícháme. Vložíme zpět do sáčku udusáme a sáček zavážeme. Takto připravený naočkovaný substrát uložíme do místnosti s teplotou cca 20°C. a kontrolujeme vnitřní teplotu v pytli. Podhoubí prorůstá nejlépe kolem 26-27°C. Nesmí však překročit 30°C, protože odumře. Pokud klesne teplota v místnosti kde je uložen naočkovaný substrát pod 15°C , je vhodné telotu zvýšit, nebo alespoň zabránit ochlazování substrátu. V této fázi pěstování nemusí být substrát ve tmě. Dbáme však na to, aby na substrát nedopadaly paprsky slunce. Pokud jsme dodrželi výše uvedený postup zpracování a naočkování substrátu, můžeme zhruba po 14-21dnech pozorovat na substrátu bílé kolonie prorůstajícího podhoubí. Pokud byly teploty po naočkování nižší než optimální, bude se podhoubí tvořit pomaleji.
Pytel s naočkovaným substrátem přemístíme na několik dnů / 2-4dny/ do chladnějšího prostředí / v zimě i na mráz, za chladných nocí na balkon apod./ důležité je snížení teploty minimálně o 10°C t.j. na teplotu asi 6-12°C. Po tomto tepelném šoku je nutno přemístit substrát zpět do místnosti,ve které bude teplota do 20°C, dostatečná vlhkost a světlo cca 8- 10hod. denně a možnost intenzivního větrání- ne průvanem. Postupně se v otvorech pytle začnou objevovat zárodky plodnic, které se postupně rozvíjejí do klasických hlívových trsů. Substrát plodí po dobu několika měsíců ve 3 až 4 cyklech. Plodnice se sklízí utržením trsu. Aby mohl substrát rodit dále, je nutno zbytek třeně z otvoru vydlábnout.

Instrukce pro pěstování Hlívy ústřičné v přírodě

zrnité podhoubí + kmeny, pařezy, špalky.
Příprava a podmínky pro pěstování.
Kmeny listnatých stromů o průměu 10-15 cm nařežeme na kůly dlouhé 1-1,5m
Pařezy si vyhlědneme na stinných a vlhkých místech
Špalky jsou kmeny většího průměru, nařezané na délku 30cm-50cm

Do nařezaných kůlů a špalků, stejně jako do pařezů navrtáme po obvodu otvory o průměru asi 10-15mm do hlouby cca 5- 6cm podle průměru. Rychlost prorůstání kmene podhoubím je závislá na síle kmene a hustotě otvorů. Očkování provádíme tak, že do otvorů nasypeme zrnité podhoubí, otvor utěsníme voskem nebo jakoukoliv těsníci hmotou a přelepíme roubovací páskou. Kůly a špalky dáme do igelitovích nebo polietylenových pytlů, které zavážeme.
Naočkované pařezy přkryjeme PE pytlem nebo folií proti vysychání a zajistíme proti jeho odvanutí větrem. Na horní stranu pařezu můžeme také nasypat zrnité podhoubí, ale je ho nutno zatížit a zabezpečit proti spadnutí. Naočkované kůly a špalky v pytlích umístíme do prostředí s teplotou cca 20°C. V létě na stinné místo do zahrady. Kůly můžeme postavit do hranice bez pytlů a folií zabalit celou hranici. Po několika měsících se na povrchu kmenů špalků a pařezů objeví prorostlá místa podhoubím. V této fázi sundáme foliové krytí a kůly můžeme ponechat v hranici nebo je položíme na stinné a vlhké místo. Špalky můžeme na podobném místě zakopat tak, aby 1/3 vyčnívala nad úroveň terénu. V suchých obdobích okolí kmenů a špalků zalévéme a udržujeme stálou vlhkost.
Růst plodnic na těchto naočkovaných kmenech kopíruje růst hlívy v přírodě a plodí na jaře a na podzim. Sklizeň můžeme očekávat po dobu 3 až 6 llet.



Pěstování a sadba hub a podhoubí hlívy ústříčné, žampiónů a dalších druhů v bytě, doma a v zahradě